Desatero začínajícího praktikanta

Pár rad a doporučení do začátku

(aneb „svaté desatero“ začínajícího praktikanta)

 • Čarodějnictví a magie vyžadují schopnost učit se, objevovat a obnovovat svoje poznatky – nesmíte se zaseknout na jednom názoru a toho se držet, ať se děje co se děje. Vždy musíte být připravení své vědomosti doplnit, poupravit, či dokonce od základů změnit. Magie je dynamická, nikoliv statická, a takoví by měli být i ti, kteří se s ní zapletou. Mějte schopnost uznat svou chybu – to je velmi důležité. Hledejte informace, nespokojte se s tím, co už víte, shánějte náhledy ostatních. Nikdy se nestyďte říct „Ano, spletl/a jsem se“. Jak říká přísloví – „čím víc se učím, tím víc zjišťuji, jak málo toho vím“.
 • Samozřejmě, už nejezdíme v dostavnících a namísto holubů si posíláme e-maily. Stejně tak se už o magii nedočteme jen v knihách, ale i na internetu. Je výborné a jedině správné používat nové zdroje, ale prosím, opatrně. Oproti knihám na webové stránky neexistují žádné recenze, ve kterých bychom se dočetli o jejich důvěryhodnosti. Vždy si ověřte, že je autor webu schopný o něco opřít své názory, například o nějaké literární zdroje, semináře… Dávejte si velký pozor na weby, kde jsou pouze okopírované články z jiných stránek, to je hlavní varovný signál. Také si dejte pozor na autory, kteří se vychloubají svým magickým uměním, popisují se jako neskutečně mocní mágové, v minulovém životě byli nejméně Julius Cézar, pochází z Atlantidy, mají zasvěcení všech možných stupňů a vlastně nedělají nic jiného, než že zachraňují svět.
 • Dívejte se po souvislostech, čtěte mezi řádky, nehledejte dogma – Na vše si dělejte vlastní názor, přežvýkejte ho, přemýšlejte nad ním a teprve potom si ho vložte do svého světonázorového puzzle. Slepě nenásledujte názory jiných, aniž byste nad nimi nejdřív kriticky nepopřemýšleli. Magie je eklektická – to znamená, že si svoje názory skládáte z různých zdrojů, ne z nějaké jedné svaté knihy.
 • Znalost magických zákonů z vás neudělá někoho „víc“ než jsou „normální lidé“ a rozhodně vám nedá právo povyšovat se a shazovat jiné názory a vyznání. Netvrďte o sobě kudy chodíte, že jste „mág, mágyně, čaroděj, čarodějka, šaman, šamanka, druid, druidka,…“.  To nejsou tituly, to jsou jen slova, která nějakým způsobem popisují člověka, co se věnuje práci s magií. Možná vám to poškrabká ego, ale na ostatní to bude působit nadutě (a v případě „civilistů“, tedy osob magií netknutých, přímo hrozí, že na vás ještě pro jistotu ještě zavolají psychiatra). Chcete pracovat na sobě – ne uchvacovat jiné lidi. Apropo, ne nadarmo se staří šamani nazývali jen „obyčejnými lidmi“, protože věřili, že šamanem je musí prohlásit někdo jiný, ne oni sami – tím by podle svého přesvědčení všechny své schopnosti ztratili. A to byli, koneckonců, velmi moudří a uznávaní lidé.
 • Nepraktikujete pro ostatní – děláte to pro sebe. Raději využijte svůj čas a peníze na získání nových informací, než na nákupy obrovských cinkajících pentagramů, černých šatů, temného líčení a dalších věcí, díky kterým z vás bude přímo řvát „dívejte se na MĚ, jsem VELKÁ TAJEMNÁ ČARODĚJKA“.
 • Vykašlete na vášnivé debaty o tom, zda-li je mág to samé jako čarodějka nebo jestli jde magii dělit na bílou a černou nebo jestli v tom není rozdíl – hlavní je, že VY máte ve SVÝCH pojmech jasno. Nemusíte všechny ostatní přesvědčovat, že jen VY máte pravdu a ONI se v termínech pletou. Nezáleží totiž na tom, jak něco pojmenujete – jde jen o to, abyste sami pro sebe jednoslovně dokázali charakterizovat nějaký děj či osobu. Pojmenování je tedy věc každého člověka a žádný „správný set jmen“ neexistuje. Každý používá to, co mu vyhovuje, a nikdo, vy ani já, nemá to právo tvrdit, že jen jeho pojmenování jsou správná.
 • Při vyjadřování svého názoru NIKDY nechoďte přes mrtvoly – nikdy. Mezi „kolegy“ platí slušnost, nikoliv rivalita. Zapomeňte na magické souboje a podobné pitomosti. Chcete-li si s někým promluvit o tom nebo tamtom náhledu na magickou praxi, vždycky tak čiňte s nadhledem, slušností a na úrovní. Své názory prezentujte mírně, uváženě a bez napadání, poslechněte si názor druhé strany a ten buď přijměte, nebo ho nechte ladem, ale nikdy se nesnižte k tomu, že byste jej začali sprostě napadat a nutit váš vlastní názor. Pokud vám někdy někdo bude oponovat stylem „ty si kretén (příp. jiný vhodný vulgarismus), výš o tom ůplný… mi všichni pravý mágové víme že je to tak a tak, nemluv o ničem co nevýš, jen závydíš a sám nic neumýš…“, udělejte si obrázek a onoho chudáka, který ještě není tak mentálně vyspělý jako vy, raději nechte na pokoji. Ušetříte si nervy. To stejné platí i u některých horlivých zastáncích náboženství.
 • Snažte se být otevření novým ideám. Jestli se stydíte o tabuizovaných věcech mluvit, je to v pořádku, ale nestyďte se o nich přemýšlet. Zapomeňte na rasismus, škatulkování, odsuzování. Jeden moudrý člověk kdysi prohlásil, že mysl je jako padák – funguje jen v případě, kdy je otevřená. Někteří až moc zarytí křesťané například tvrdí, že všichni čarodějové si podle Starého zákona zaslouží smrt, či že je naše lidská společnost „nechutně zamořována okultismem“ – a proto ukažte, že vy jste myšlenkově více na výši, a tolerujte všechna náboženství a vyznání. Nemusíte je vyznávat vy sami, to opravdu ne – jen tolerujte to, že někomu něco vyhovují víc než vám, a že pro někoho jiného to opravdu může být přínosem. Zároveň mějte na mysli to, na co spousta vyznavačů čarodějnictví ráda zapomíná – a to na starou dobrou pravdu, že největší magií je láska.
 • V začátcích neshánějte „magická společenství“, „školy“ ani „učitele“. Možnost, že narazíte na opravdu kvalitní sebranku lidí, je velmi malá. Samozřejmě se nestyďte konzultovat své názory s jinými lidmi – ale nevstupujte do všeho, co jen trošku zavání něčím, jako je tajemno. Pokud už máte do nějakého spolku vstoupit, nebojte se, najde si vás sám, do té doby to raději nechte v rukách osudu. Nebojte se samostatnosti – Ať nedopadnete jako jeden anonymní chlapec, který se autorky takového postaršího blogu o duchovnu dokonce ptal, jestli jeho „Kniha stínů“ může být linkovaná…
 • Když už jsme u té „Knihy stínů“, není špatný nápad si ji vést. Budete tak mít poznatky a nově nabyté zkušenosti ve formě deníku, utřídíte si myšlenky, názory a budete mít všechny podklady vždy po ruce. Nebuďte ale „hraboši“ – Je správné zapisovat si poznatky, ale nezapomínejte také na jejich používání v praxi! Shluk napsaných slov vám nikdy nedá tolik, jako když poznatky opravdu aplikujete na svůj reálný život. Velmi lehce se může stát, že se po dlouhé době „obklopíte“ informacemi a budete opravdový mistr teoretik, ale v praxi vám to nepůjde – A věřte mi, dostat se z takové „zlaté klícky“ je nesmírně těžké.


Úvod / Magická teorie

5 Responses to Desatero začínajícího praktikanta

 1. Lady Rovena napsal:

  Jé to se mi líbí :o) Můžu si to okopčit na svůj blog, prosím? Samozřejmě uvedu odkaz na tvou stránku :o) Pokud ne, nebudu se zlobit a samozřejmě to pochopím :o)
  Je zajímavé kolik lidí bylo v minulém životě Cézarem nebo Kleopatrou :o) a nebo Napoleonem, ale nikdo nebyl obyčejný rolník z Horní Dolní :o))) Jojo pozor na reiki :o))) A co se týká pana Bardona…no já ho četla, ale mě to nepřipadalo nějaké světoborné, tak jsem ho ani nedočetla…přiznávám se :o)

  • Dragomira napsal:

   Samozřejmě, že se ptáš! :)
   No, JEDEN z těch lidí by měl mít podle logické úvahy pravdu, ale který to asi je? :D No, Bardon… Já ho taky nedočetla. Jako základ je určitě výborný, ale byl to, při vší úctě k jeho práci, názorově trochu takový starý paprika, kterého teď už můžou celkem směle nahradit jiní autoři (kteří by ovšem bez něj samozřejmě psát asi nezačali)… :o) Ale pamatuju si jeden úžasný výňatek z některé z jeho knih, popisoval tam nějaký šíleně komplikovaný rituál a volně řečeno tam bylo asi něco takového: „Celý obřad provádí praktikant v ceremoniálním oděvu. Poznámka: Menší hřích bude, když si pod ceremoniální oděv vezme praktikant teplé prádlo…“, to mě tehdy docela rozesmálo :o)

 2. […] Desatero začínajícího praktikanta « Taje za závojem napsal: Prosinec 23, 2010 v 10:37 pm […]

 3. Eira Toril ☯ napsal:

  Nevadí. že jsem si to dala taky na blog? Neboj, odkaz na tebe tam mám. Jak u článku, tak i v odkazech pro mě, protože máš opravdu velmi zajímavé stránky. Já si na blog totiž dávám věci, které najdu a zajímají mě, ať je mám na jednom místě :)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s